Ochrona roślin

i nawożenie w roku 2016

0 pestycydów, środków chemicznych oraz nawozów sztucznych.

 

Ochrona roślin w roku 2015

Czym chronię swoje rośliny? Wróciłem do źródeł.

Trochę przypadek spowodował, że zainteresowałem się czym chroniono rośliny zanim odkryto „chemię” oraz najnowsze technologie, które oferują to co znajduje się w przyrodzie, np. zwalczanie grzyba grzybem.

W 2002 roku podjąłem pierwsze próby w kierunku wyeliminowania pestycydów w ochronie warzyw. W moje ręce trafił Biosept 33SL, wyciąg z grejpfruta. Był to pierwszy środek naturalny, który pojawił się w moim gospodarstwie, ale dzisiaj już go nie używam. Po nim pojawiały się jeszcze różne preparaty. Efekty były różne, niekiedy opłakane (znaczna utrata plonu).

Dzisiaj mogę powiedzieć, że 100% ochrony stanowią środki naturalne. Od 30 lat stale inwestuje w gospodarstwo dzięki czemu jestem na przyzwoitym poziomie technicznym (nawadnianie, wentylacja, ogrzewanie).

Cały czas i środki finansowe przeznaczam na rozwój, mimo to nigdy nie będzie to fabryka w stylu holenderskim. Ktoś powie, że przesadą jest takie zarządzanie pieniędzmi i czasem, ale moje gospodarstwo to moja pasja, mania i hobby. Przepraszam, skłamałbym – od kiedy urodził mi się wnuk, to gospodarstwo konkuruje z nim o poświęcony czas i pasje. Wnuk uczestniczy we wszystkich zajęciach gospodarskich w jakich tylko może + czas poświęcony na jego rozwój.